Een nieuwe ingreep van de federale regering zorgt voor onrust onder gepensioneerden. Zonder dat het pensioenbedrag op papier wordt verlaagd, zullen ouderen binnenkort toch geld mislopen. Hoe dat precies in zijn werk gaat, legt seniorenorganisatie OKRA uit bij VRT NWS.
De geplande wijziging heeft te maken met de indexering van de pensioenen. Tot nu toe volgt die automatisch één maand nadat de spilindex wordt overschreden. Vanaf dan stijgt het pensioenbedrag met 2%, een mechanisme dat bedoeld is om de koopkracht van gepensioneerden te beschermen tegen inflatie.
Maar de regering-De Wever plant nu om die indexering niet langer na één maand, maar pas na drie maanden door te voeren. "Het lijkt op het eerste gezicht geen grote ingreep, maar de impact is reëel," zegt OKRA-voorzitter Guido Van Horenbeeck.
Tot 70 euro verlies per indexering
Op basis van een gemiddeld
pensioen van 1700 euro betekent die verschuiving een verlies van zo’n 70 euro bij elke indexering. Dat bedrag wordt niet later ingehaald, maar is effectief verloren. "Het is een sluipende besparing die iedereen raakt, ongeacht hoeveel pensioen je ontvangt", aldus OKRA.
Vooral wie het financieel al moeilijk heeft, voelt het verschil meteen. De vaste kosten – energie, huur, zorg – stijgen gewoon mee met de inflatie. Maar het pensioen past zich pas later aan. "Dat maakt het lastiger om rond te komen net op het moment dat alles duurder wordt", klinkt het.